Şeyda'nın Günlüğü: Kitap Tavsiyesi

7.3.17

Kitap Tavsiyesi

Kitabın
Adı; Sütçü İmam
Yazarı: Cahit ZARİFOGLU
   Cahit Zarifoglu'nun ilk okudugum kitabı;
Kitap tıyatro kıtabıdır. Bilenler bilmeyenlere soylesın :) Bılmeden almış bulunduk ama böyle bir kitap da okumadım demeyeyim diyerek, kendimi teselli ederek okumayı başardım :) Her nekadar tıyatro oluşuna üzülsem de,içerisinde beni tamamıyla o an'a götüren adamların konuşmaları, az sayfa olmasına ragmen çok can alıcı yerlerın olması beni çok etkiledi ve kitabı sevmeme sebep oldu.

Kitap öncesinde yazı olarak,Huseyın Durukan'ın anlatımıyla başlıyor. Ardından Cahıt Zarıfoglu'nun giriş bölümü yazısı ve tıyatro yazısı ile sona eriyor..

Kitap da Milli Mücadele ruhu ön planda.Ermenıler'in Osmanlı'nın düştüğünde Osmanlıya arkadan vurmak istemeleri, İngilizlerin nekadar sinsi oldukları (herzaman oldukları gibi) ve Fransızların işgal sırasında Ermenilerın yanında olmaları, Vatanın kurtuluşu için örgütlenen, evlatların, annelerın, çocukların, dedelerın amcaların mücadelelerı gıbı bırcok sey tıyatro da anlatılıyor..Milli mücadele ruhu, işgal altında olan Vatanımızın tüm fertlerınde bulunuyordu. Maraşta Sütçü İmam, İzmir de Hasan Tahsin,93 Harbinde Nene Hatun..

Canları pahasına Vatanını, Bayragını, Ezanını susturmayan bunlar için kıyasıya mücadele veren tüm Kahramanları buradan saygı sevgı ve rahmetle anıyorum..

9 yorum:

 1. Tarihi gercekliklerin oldugu tum kitaplar ilgimi cok cekiyor, ama tiyatro olmasi su an cok uzdu beni. Cunku tiyatro seklindeki kitaplari okuyamiyorum. :(

  YanıtlaSil
 2. Ben severim bu tür kitapları....

  YanıtlaSil
 3. tiyatro türü kitap okumadım hiç ama zorlanırdım herhalde, yine de değişik bir deneyim.

  YanıtlaSil
 4. zarifoğlu okumadım hiç olabilermiş ivit okunur :)

  YanıtlaSil
 5. Bizi bgünlere getiren tüm kahramanları anmak adına yazıya dökülen ve yaşatılan bu kitapların her zaman var olmasını diliyorum . Teşekkürler Şeydacım böyle kitaplara yer verdiğin için 😉

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...