Şeyda'nın Günlüğü: Sizden gelenler :) YOK BÖYLE BIR BENNA

17.10.15

Sizden gelenler :) YOK BÖYLE BIR BENNA


  Sizden gelenleri de blogum da paylasıyorum. Bugün bir arkadaşımın Hasan el Benna ile alakalı yazısını sizlere aktaracagım...                                                  YOK BÖYLE BIR BENNAİslami uyanısın en önemli eserlerinden biri olan Hasan el Benna 1906 yılında Nil deltasında ki Mahmudiye kasabasında dünyaya gelmiştir..


Henüz çocuk yaşlarında İslamı yaymaya ve yaşamaya çalışmış, hatta başarmıştır..Hepimizinn daha çocukken eglenmene bak dedigi o yaşlarda, Benna İman ve Cihad peşindedir. O yaşlarda bilinen alimlerle irtibata geçmiş ve sürekli bir araya gelmiş olan Benna,  kahvehanelerde, camilerde halkın bilinclenmesi için büyük çabalar sarfetmiştir.Ihvan'ı Müslimin (Müslüman kardesler) teşkilatının kurucusu olmuştur. Islam davası yönünde yaşama ve ölme yemini ederek artık insanlarda yepyeni bir heyecan ve istek uyandırmıstır. Vaktinin cogunu Ihvani müsliminin faaliyetlerine adayan Benna, dengeli, adil ve hür bir toplumun oluşması icin bütün imkanlarını sunmustur. Ancak yaptıgı cihad cagrısı ve o dönem gercekleşen bir çok olay teşkilatın kapanmasına yol acmıştır.. Hasan el Benna yılmadan davasına devam etmiş ve herşeye ragmen bir çok teşkilatta da kuruculuk yapmıştır...

Bıkmadan usanmadan hep iman ve cihad icin yaşayan Benna aslında bizlere o kadar iyi örnek olmuştur ki... Bizler ahir zaman gençleri!  Acaba aramızdan kaç Bennalar çıkaracağız?  Acaba kaçımız cihad ve dava yeminleri verip yola devam edeceğiz.?  Evet aslında hepimizin istegidir Allah yolunda bir Benna gibi şehit olmak, ama bir çaba sarfetmeden, acı çekmeden ne kadar varılabilir ki o yola? Daha en yakınımızı bile en ufak hatasında uyarmaya korkarken,ne kadar mümkün olabilir şehadet? İnsanlar sokak ortasında ahlaksızca işler yaparken sessiz kalınca,bir vakit eksik namazla yatağa huzurla yatınca modern hayata kapılınca bir şehadet ne kadar mümkün olabilir ?

Ümit ederim ki hepimiz Allah yolunda şehit olanlardan oluruz.Ümit ederim ki biz kandırılmayanlardan kanmayanlardan oluruz.
Esma nur İNCE kardeşime bize böylesine güzel bir insanı tanıma fırsatı sunduğu icin teşekkür eder, Kaleminin kuvvetli olmasını dilerim...

                                                                              Sevgilerimle 😍

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...