Şeyda'nın Günlüğü: Sosyal Medya Agları Blog Mecrasını Geriide mi Bıraktı?

21.10.18

Sosyal Medya Agları Blog Mecrasını Geriide mi Bıraktı?


Blogum da ki bir takım sıkıntılardan bahsedecegım biraz. Bu sadece benim başıma mı geliyor. Yoksa sızde aynı durumda mısınız merak ettım.

Yaklasık 8 aydır görüntüleme sayın 400 u geçmiyor. Hatta bazı yazılarım o sayıyı bile aratıyor.. Google+ da paylaştıgım zaman enaz 800 görüntüleme ordan gelıyordu 1000 lerede diğer sostal aglardan ulasıyordum. Ama suanda google+ bana sadece 100 görüntüleme kazandırıyor.
Yazılarıma baktıgımda eski yazılarımdan cok ayrılmamısım, hala aynı tarzda aynı konularda yazıyorum. Sıkıntı nerden baslıyor cok da anlamış degılım..

Blogda vakit geçirtebilmwk için daha iyi bir içerik mi bulunması gerekıyor dıye de düşünmeden edemiyorum. Etrafımdaki arkadaslarım youtube ınstagram da daha cok vakıtlerını geçiriyorlar.Google yahut safari sadece Arama motoru olarak kullanılıyor. Arama motoruna bir kitap yazacak ordan da ilk sıralarda benim yazım çıkacak da bloguma ugrayacak. Sizce bunun olma olasılıgı yüzde kactır? Bence en fazla 5 o da çok iyi bir sayı..

Zamanım olmadıgından bloguma da blog yazarı arkadaslarıma da cok vakit ayıramadıgım dogrudur. Ama aklıma şu soru da geliyor. Bizi bizden baska takıp eden yorum yapan yok mu?  Şu zamana kadar  blog yazarları mı birbirlerni  tuttu. Bu konuda ki yorumlarınızı açık yüreklilikle paylaşmanızı istiyorum.

Bana öyle geliyor ki, blog yazarlıgı cok geride kaldı. Evet yazmayı sevenler burada. Evet görüntülemeyi önemsemeyenler burada olabılır. Ama okundugunzda ki sevinci yaşayamamak sizide hüzünlendirmiyor mu?

Sizlern görüntülemesinde düşüklük var mı?

Okuyucu sayınız azaldı mı?

Blog mecrasının geride kaldığını düşünüyor musunuz? Canlamdırmak için ne yapmalı?

Görüntüleme sayısının düşük olması yazıların başka bir site tarafından çalınmış olma ihtımalını akıllara getirir mi?

İçerigi daha fazla nasıl geliştirmeliyiz?

Blog yazarlarının dostları  blog yazarları mı?

14 yorum:

 1. Blog yazarlarının dostları blog yazarları ama okuyucuları herkestir. Siz elinizde tuttuğunuz konulara göre etkileşimde bulunduğunuz çevreyi tercih ediyorsunuz. Görüntülenmede düşüşün bir çok sebebi olabilir. Kalıcı bir başarı için hazırladığınız içerik kadar diğer yazarların yazılarıyla da ilgilenmeli ve yorumlaşmalısınız. Bu iş ne kadar gönül işi de olsa teknik ipuçları ve bilgi de istiyor.

  İçerik konusunda ilgili olduğunuz ve sevdiğiniz alanlarda yazmanız başarı getirir. Hakim olmadığınız konuda yazmak hem sizi sıkar hem de devamı gelmez. Blog yazarlığı 5 yıl öncesine göre daha geri planda kaldı. İnsanlar artık izleyerek öğrenmek istiyor ama yine de kalitesi ile güven veren siteler ve bloglar okunmaya devam ediyor. Değer gördüklerini aldıkları reklamlardan anlayabiliriz. Blog sayfanızda yapacağınız bir değişiklik bile okuyucu sayınızda değişikliklere neden olabilir. İsterseniz blog sayfanızı bir müddet kendi haline bırakın daha sonra düzenli aralıklarla içerik eklersiniz. Google search console kullanıyorsanız ve site haritanız varsa bekleyin derim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Hızlı tüketimin bir sonucu olarak bloglar eski ilgiyi kaybetti ne yazık ki. Benzer sancıları bizler de yaşıyoruz. Instagramda anlık paylaşım yapmak çok daha kolay geliyor. Bloglarda olan bizler yazı yazmayı sevdiğimiz için buradayız, görüntülenme sayısı hepimizi mutlu ediyor ancak bir daha eski sayılarına ulaşması çok da mümkün görünmüyor. Bu konuda yapabileceğimiz tek şey birbirimizin yazılarını daha geniş kitlelere duyurabilmek.

  YanıtlaSil
 3. Blog trafiklerinde ve okunma oranlarında son yıllarda düşüş var. Bunun nedeni de sizinde bahsettiğiniz gibi diğer sosyal medyanın öne geçmesi. Artık oturup blog yazmak yerine çoğu blogger, instagram üzerinden iki satır yazıp bir fotoğrafla geçiştiriyor.

  YanıtlaSil
 4. güvenli gözüküyo sendeee :)

  YanıtlaSil
 5. Maalesef görsel mecra oldukça, bloglar gün geçtikçe aşağı gidiyor. Ama ben pes etmiyorum. Rakamlara takılmadan yazmaya devam :)

  YanıtlaSil
 6. blog görüntülemeleri gerçekten de çok düştü :(

  YanıtlaSil
 7. Ben bloğumu bırakamam yazmaya devam instagram ,youtube,blog aynı anda yönetmeye çalşıyorum. 😉B Valla yazılarını özlemişim artık daha sık görmek isterim seni 💌

  YanıtlaSil
 8. insta ve yutup evet gözde ama blog başka. burdaki paylaşım hiçbir yerde yok ve burdaki çevre en iyisi. iyi insanlar var burda hep.

  YanıtlaSil
 9. Maalesef okuyucu sayısının da azaldığını düşünüyorum ama ne olursa olsun yazmaya devam. İstatistiklere çok takılmamak gerek :)

  YanıtlaSil
 10. Benimde aynı şekilde oldukça düşüş gösteriyor son zamanlarda hatta günden güne.. Belki de dediğiniz gibi diğer mecralar sebep oluyor olabilir bu duruma ama ben blog yazmayı da okumayı da oldukça çok seviyorum ve devam edeceğim. Siz de eğer severek yazıyorsanız tıklanma oranlarına hiç aldırış etmeyin düzenli aralıklarla içerik oluşturmaya devam edin her ürünün bir alıcısı olduğu gibi yazılarınızı da okuyan kitle sadece blog yazarları değil içerik konunuzla yakından ilgilenen herkes.. Başarılarınızın devamını diliyorum :)

  YanıtlaSil
 11. Blog yazı okunma istatistiklerinde Google+'da paylaşılan yazılar görüntülendiğinde tıklanmasa bile okunma sayısı olarak gözüküyordu. Belki de yeni bir algoritma ile tıklanmadığı zaman okunma sayısının artması engellenmiştir ki bence doğru bir uygulama olur.

  Ne yazık ki insanlar artık sosyal medyada vaktinin çoğunu geçiriyor ve blog okuma gibi bir alışkanlık kalmadı. Benim düşüncem yalnızca blog yazarları birbirini destekliyor ve okuyor. Blog sahibi olmayan fakat blog okuyan kişi sayısı ne yazık ki çok çok düşük bir sayıda.

  Okunma sayısının artması için yazıların Google'da ilk sıralarda okunması gerekiyor. Blogumun trafik akışının birçoğunu Google'da yapılan aramalar sayesinde elde ediyorum. Burada istikrar, düzen ve bazı teknik detaylar devreye giriyor. Bunun yanında Google+ gibi sosyal medyalarda paylaşılan linklerden de trafik sağlanıyor fakat çok az. Sanırım kapanacakmış da Google+. Artık blog yazarlarının yazılarını paylaşibileceği bir mecra da kalmayacak. Bu da blogların sonunu getirebilir...

  YanıtlaSil
 12. Bloglara eski ilgi kalmadı malesef. İnsanlar özellikle instagrama yöneldi. Anlık alışveriş bir yerde. Kısa paylaşımlar daha cazip sanırım.

  YanıtlaSil
 13. son 3 aydır böyle maalesef çok az görüntüleme geliyor

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...