Şeyda'nın Günlüğü: Kitap Önerisi: ALEM-İ İSLAM

19.10.18

Kitap Önerisi: ALEM-İ İSLAM


Kitap İsmi: İnsanlığın Umut Kapısı ALEM-İ İSLAM
Kitap Yazarı: İhsan ŞENOCAK

Kitabı elime alıp karıştırdığımda acaba dedim, Acaba biraz ağır mı? Okudukça bu düşüncemin yersiz olduğu da ortaya çıkmış oldu. Tabiki bende ki sevincinde :)
     


Kitap kendi içerisinde bölümlere ayrılmış. Bende kendi kafamda 2 bölüme ayırdım. İlk bölümde farklı  Ülkelerde yaşayan,ilim için seyahat eden Alimleri, İkinci bölümdeyse, şuan hayatta olan  Alimler ile sohbetlerini bizlere aktarıyor. Dili çok sade ve akıcı.


Kitap  her Yüzyılda yaşayan  İslam Alimlerinin  Yaşadıkları dönemi,İlim adına yaptıkları hicret(rıhle)leri, Kur'an ve Hadis ilmi  için kendi hayatlarından vazgeçtiklerini bizlere anlatıyor.
Kitapda anlatılan ülkeler; Mısır,Gana,Kazablanka,Şam,Hindistan,Türkistan,Filistin(KUDÜS)

Kitabı okurken aklıma gelen ilk şey;  Tek bir Hadis öğrenmek ve dinlemek için rıhleler yapan Alimlerimiz, şuan torunlarının hadisleri sünnetleri inkar yolunda olduklarını görselerdi ne düşünürlerdi? İslam Alimlerinin bu konu hakkında ki ince çizgilerini, taviz vermemelerini bu kitapla daha iyi anlamış oldum.

Yazar; İlim ve Alimlerin önemini İlim için çalışan Allah yolunda varlığını sürdüren Şeyhlerin her ülkede varolduklarını bizlere yaşayarak anlatmış. Allah ondan razı olsunn..

Çizdiğim satırlar:

=Kütüphaneler medeniyetlerin  hafızalarıdır.

=Medresenin olmadığı yerde kütüphaneler kitapların defnedildiği görkemli kabirlere dönüşür.

=Şam,Bagdat ve İstanbul İslam Medeniyeti'nin üçüz kardeşleridir. Şam, 'Doğu'nun Cenneti' Bağdat,'Selam/Barış Yurdu/Medinetüs Selam' İstanbul ise 'İslamın Zafer Kürsüsü'dür..

=Diyar-ı küfrü gezdim,beldeler,keşaneler gördüm.
 Dolaştım Mülk-i İslamı, bütün viraneler gördüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...