Şeyda'nın Günlüğü: Beylerbeyi Sarayı

9.5.18

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi sarayından herkese Selamlar 🤚🏻

Geçen haftasonu İstanbuldaydım. Kırşehir'e Gider ayak bir saray gezelim dedik, iyi ki de demişiz.
Önce Size Beylerbeyi Sarayının tarihi hakkında bilgi vereceğim..Ardından kendi yorumlarıma geçebiliriz.Osmanlı'dan İstanbul'a bir miras,
Sultan Abdülaziz'in ilgisi ve emriyle 1863/1865 yılları arasında inşa edilmiştir.Padişah ve ailesinin Bahar ve Yaz aylarını geçirdikleri Yazlık bir saraydır. Yabancı Devlet Liderlerinin karşılanması için de kullanılmıştır. Sarayın 3 girişi 24 odası bulunmaktadır.. Sarayın güneyden giriş  kısmı Mabeyni Hümayun, , kuzey kısmı ise Valide Sultan dairesidir.Sultan II. Abdlhamid tahttan indirildikten 3 yıl sonra zorunlu  ikametgah adresi Beyberbeyi sarayıdır. Saraya girişinde Mabeyn kapısına yönelen II. Abdülhamit nöbetçi askerin -yasak diye bağırması üzerine -Düşünemedim diyerek harem tarafındaki Valide kapısına yönelmiştir. (Ne acı, araştırmalarımda bunu okuduğumda çok üzüldüm) II. Abdülhamid han yaşamının son 6 yılını bu sarayda geçirmiştir. 10 Şubat 1918 de Sarayda bulunan odasında vefat etmiştir. :(
İstanbul'un Anadolu yakasında 153 yıldır Boğazı süsleyen Beylerbeyi Sarayı. Bu yaka da başka bir saray olmadığından Anadolu Yakasının gözbebeği Diyebilirim.

                                              

Girişler ücretli. Öğrenciyseniz kimlik kartınızı göstererek cüzi bir miktar ödeyip  Sarayın bahçe kısmına geçebiliyorsunuz. Kimlik kartınız ile de konuşan bir rehber kiralıyorsunuz. ( Sakın almayı unutmayın! Bu rehber en önemlisi,çünküü içeride gezdiğiniz yerleri anlatan hiçkimseyi bulamıyorsunuz) Sarayın bahçesine doğru ilerlerken kulağınıza rehberinizi takın ve Tarihteki yolculugunuza başlayın.

                                            

Teker teker adım adım anlatmamak için kendimi zor tutuyorum. Ben nekadar anlatsam da, görmeden;
 yaşadıklarımı, anlattıklarımı anlamanız mümkün değil. İstanbul da Çırağan, Topkapı, Doşmabahçe Saraylarına gittim. Oralarda bukadar bilinçli birşekilde gezdiğimi hiç hatırlamıyorum. İşin kötü yanı hatırlamıyorum da.. Üniversite zamanında ilgisi olan öğrenciler sarayları gezmeye gidebilirler.Ortaokul çocukluk çağları, Lise laylaylom ama Üniversitee de aklı başında bir insan olduğumuzu, daha bilinçli gezdiğimizi düşünüyorum.

Saray da sinir olduğum tek şey fotoğraf çektirmemeleriydi. Görevliler Okadr güleryüzlüydüler ki sebebini sormaya cesaret edemedim.:)  Bir arada bizim Furkan bey(afacan) Bahçede bulunan Aslanların üzerine çıkmak istedi. O sırada görevlinin biri, -Ne kadar ayıp dedi.  Biz şok  :) :)

                                                   
Yakın bir tarih olması sebebiyle de herşeyin hala yerliyerinde olması benı çok memnun etti. Kulağımızdaki rehberin  geçtiğimiz yürüdüğümüz yerleri anlatması da bizlere verilen en güzel nimetti diyebilirim. Bu uygulamayı okadar çok beğendim kii;  Her şehri gezerken (özelliklede İstanbulu) Her geçtiğimiz gördüğümüz tarihi  yerleri anlatan bir gezi rehberi yapsalar, kulağımızın tekinde takılı olsa nasıl güzel olurduuu. Diye düşünmeden de edemedim
.. Buradan Belediye Başkanlarına sesleniyorum🤚🏻 Duyun sesimi! :)

                                                   
                                                 
Beni en çok etkileyen 3 şey oldu. İlki ;
Öyle  bir mimari ki, Mabeyn tarafından  Valide Sultan dairesıne nasıl bir geçit var. Çözemedim. İkisinin kapıları da ayrı. İçeride biryerlerden öbür tarafa geçiş var.. Bir tarafta devlet başkanları ağırlanırken diğer tarafta harem. Ne Zarif bir düşünce. Orda olanlar bu tarafı burda olanlar o tarafı  görmüyor aynı Sarayda iki farklı hayat..

İkincisi; Her salonun duvar ve tavan süslemelerine hayran kaldım.

Üçüncüsü ve beni en çok etkileyeni ise; II. Abdülhamid Han'ın son dönemlerini, acı hatıralarını  burada geçirmesi. Odasını, sadece Kurban bayramında çocukları ile görüştüğü odayı gördükçe, içimi bir hüzün kapladı 🙈 Diğer yandan da nekadr güzel Saraylarda kalmışlar diyerek bahtiyar oldum..

     


       Zamanda bir yolculuk yapalım derseniz;
            Beylerbeyi Sarayı, kapılarını açmışş sizleri bekliyor..

                      Sevgiyle kalın🤚🏻


17 yorum:

 1. Ben de birkaç yıl önce gitmiştim, çok da beğenmiştim. Güzel paylaşım 👏

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel anlatmışsınız. Gidesim geldi.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. İstanbul'da o kadar çok gezilecek var ki ama bu sarayı gezmemiştim bende....

  YanıtlaSil
 4. Bende en kısa zamanda gezmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazın senın ıcın en guzel fırsat. Ugramadan gelme 🤗☺️

   Sil
 5. İstanbul'un sarayları genel olarak muhteşem. Sadece yeterince koruyor muyuz o nokta muallak bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah koruyabiliriz. Bu saray bayaa iyi korunuyor bızlerde koruyoruz dıyendüşünüyorum

   Sil
 6. 20 sene kadar önce gitmiştim ama o zaman bahsettiğiniz rehber sistemi yoktu :( biz de orda başkalarını gezdiren rehberleri dinliyorduk arasıra. Mekan çok büyülü. Ne güzel bir hatırlatma oldu bana da :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rıca ederım. Rehber sıstemi gercekten cok guzl olmuşş.

   Sil
 7. En cok gitmek jstedigim sehirlerden birisi de istanbul.Saraylari konaklari gezmek hayalim

  YanıtlaSil
 8. İstanbul gezisinde kuşağımızda kulaklık ve tarih yolculuğu güsel fikir

  YanıtlaSil
 9. Gezmek lazım. Bilgilendirmeler için ayrıca teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 10. Umarım bana da görmek nasip olur dünya gözüyle 😊

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...