Şeyda'nın Günlüğü: Kitap:Büyük Fetih

23.4.18

Kitap:Büyük Fetih


Merhabalarr
Yeni bir kitap ile karşınızdayım.

Yazar;Nurettin TOPÇU
Kitabı;Büyük Fetih

Yazarın kitapları herkesin elinde. Bizim tanışmamızda bugüne nasipmiş. :)

              
Kitabından önce kendisinden  biraz bahsetmek isterim. 1909 da İstanbul Süleymaniye de dünyaya geldi.Lise hayatında felsefeye meyletti.Avrupa da eğitim görmek için girdiği sınavı kazanarak Fransa'ya gitti ve Felsefe öğrenimi gördü.1934 de Türkiye'ye döndü. Galatasaray Lisesinde Felsefe öğretmeni olarak göreve başladı.Arkadaşının vesilesiyle Abdülaziz Bekkine Efendi ile tanıştı.Onunla zihin dünyasına yeniden yön verdi.(Abdülaziz Efendi,Milli Görüş Lideri;Necmettin Erbakan'ın da hocasıdır.)10 yıl sürgün hayatı yaşadı.10 Temmuz 1975 de vefat etti.


Kitap da çok sevdiğim bölümler var. lakin bunu nasıl yazmış deyip anlamadığım yerlerde oldu.Kitap da Yazarın Milliyetçiler Derneğinde yaptığı konferanslar yer alıyor. Ana konu, 'gençliğin dirilişi' Fatih'in torunları olarak yapmamız gerekenlerden bahsetmiş. Kitap bittiğinde bunu yapmam lazım, bir Diriliş gerçekleştirmeliyiz, diyemedim. Kendisi ile çelişkili olan bır Adam gibi geldi bana.Emsal vermek gerekirse,bir paragrafta Abdulhamıd'i överken diğer paragrafta yerlere indiriyor. Bakış açısını anlayamadım desem yeri :) Bu kadar arada kalmışlığını Felsefeci olmasına bağlıyorum. :) Birde şunu düşünüyorum, sadece bu kitabı mı böyleydi? Oyüzden bir başka kitabını da aradan biraz zaman geçtıkten sonra okuyabilirim.

               


Efsane cümleleri var. Altını çizdiğim yerleri sizinle de paylaşacağım.

^^ Hacı bayram ve Akşemseddin'ler din ile ahlâkın, Orhan gaziler ile Fatih'ler gönüller feth eden siyasetin, Yıldırım'larla Gaziosmanlar cihada aşık cemaata feda olmasını bilen askerliğin cihan tarihinde eşi bulunmayan kahraman dahileridir.

^^Şaşkınlar milletin vatanını unutup Irkın vatanına göz diktiler

^^Din bir kısım insanın hurafe kaynağı birçoklarını da haset kin ve alay mevzu olmuş


^^Güneşi bir an bile sönmeyen sonsuzluğun Yolcularıyız..

^^Heyecansız, isyansız insan içine ayak basmayanların yerine saman çöpleri gibi rüzgârla sallanan içi boş, gözleri fersiz, iradesi taakatsiz, yürekleri imansız bir neslin yaşadığını gördük.


^^Burada millet bütçesine parazit değil, Millet hayatına Önder olacak bir üniversite kurmalı ve burada bir Rönesans'ın temellerini atmalıyız..

Benden bukadar. Siz Yazar'ın kitaplarınI okudunuz mu? Merak ettiğiniz kitabı var mı? Beğendiğiniz kitaplar neler? Hepsini yorumlara yazabılırsınız🤗
       
               Sevgi ve Dua ile🤚🏻
1 yorum:

  1. Benim duymadıım bir yazar. Yetişemiyorum artık kitaplara:)))

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...