Şeyda'nın Günlüğü: Ahilik Haftası Kutlamaları/ Etkinlikler

17.9.17

Ahilik Haftası Kutlamaları/ Etkinlikler

   
                          30. Düzenlenen Ahilik haftası kutlamaları 18 Eylül itibariyle başlıyor


Ahilik nedir?

Kısaca söylemek  gerekirse;

Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyi­liksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir.
(Daha fazla bilgi sahıbı olmak için  Ahiyan.org tıklayın)


Bu kutlamalara özel olarak davet edilmesem de :) Şehrimin geleneksel 30 yıldır yapılagelen bu kutlamalarına halkım ile birlikte halktan biri olarak bende katılacagım.😅Özel olarak davet edilmesek de sağolsun Belediyemiz 2 saate bir anons edip halkı dogal olarak beni de davet ediyor. Gücenmemek lazım. Sonuçta  Kırşehir de yaşayan iki blogger'dan biri olduğumu bilmiyorlar..😂Daha keşfedemediler. Nasip diyelim.🤗
Bu sene Ahilik kutlamalarında ne gibi etkinlikler olacak onları hemen sizler ile paylaşacagım.. Haftanın sonunda da, etkinliklerin nasıl geçtiğini, neler yaşandığını ve yaşadığımı sızlere yazacagım. Haftanın sonunu beklemek ıstemeyenler, biz sıcağı sıcağına görelim diyenler, anı yaşamak isteriz diyenler, , seydaningunlugu ınsta sayfamı beğenip. Instastorıelerim'den takip edebilir..


Gelelim etkinliklere; 3 gündür bu etkinlikler nerede yazıyor? Diye google da aramadık yer bırakmayan ama bulamayan ben, son gün son saatlerde etkinliğin saati saatine ulaştım. Bu anlamda Kırşehir Haber Turk'e tesekkür ederim.. Daha fazla bilgi için;
kirsehirhaberturk.com bakabilirsiniz..Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı ve birçok siyasi ve devlet adamının da ağırlanacağı etkinliklerde çok sayıda sanatçı da konser verecek.Konserden , tiyatroya , spor müsabakalarından, konferanslara kadar bir çok dalda etkinlik düzenlenecek.17 Eylül Pazar günü saat 19:00’da Askerlik şubesi önünden Cacabey Meydanı’na kadar yapılacak olan Fener Alayı ile yapılacak kutlamaların programı ise şöyle :
 • 18 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da Askerlik Şubesi Önü-Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Kortej Yürüyüşü ile başlayacak. Saat 11.30’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde haftanın ve merkezin açılışı gerçekleştirilecek. Mehteran ve Halk Oyunları Gösterisi’ni Dr. Yusuf Ekinci’nin vereceği konferans izleyecek. Saat 13.00’te Anıt Meydanı önünde (İşbankası Önü) Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikram edilecek. Saat 14.00’te Ahi Sokağı’nda Halk Eğitim Merkezi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve    paydaşlarının ortak sergisinin açılışı yapılacak. Aynı saatte Cacabey Meydanı’nda HOYDEK Şenlikleri düzenlenecek. Saat 15.00’te ise Ahi Evran Külliyesi’nde Akpınar Günü  gerçekleştirilecek. Ahi Stadyumu’nda ise saat 15.00’te Esnaf Futbol Turnuvası finali oynanacak. Aynı saatte Aşık Paşa Spor Salonu’nda Bilek Güreşi Turnuvası, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Lokali’nde Satranç Turnuvası ve saat 16.00’da Ahi Stadyumu’nda Bocce Turnuvası düzenlenecek. Ahilik Kültürü Haftası’nın ilk gününde saat 19.00’da Cacabey Meydanı’nda Türk Halk Müziği Konseri, Davul Zurna Ekibi Gösterisi, İdris Altuner  ve İsmail Altunsaray’ın konseri gerçekleştirilecek.
 • Kutlamaların ikinci günü olan 19 Eylül Salı günkü program, saat 10.00’da Ahi Evran Külliyesi Meydanı’nda Kitap Fuarı Açılışı ve Mehteran Gösterisi ile başlayacak. Saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda Korunmaya Muhtaç Çocuklar Şenliği düzenlenecek. Öğle saatlerinde Anıt Meydanı’nın önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı gerçekleştirilecek. Saat 12.00’de ise Ahi Evran Külliyesi’nde Kaman Günü düzenlenecek. Terme Caddesi-Ankara Caddesi-Ahi Evran Külliyesi Kulvarı’ndaki Atletizm Müsabakaları saat 14.00’te başlayacak. Aynı saatte, Cacabey Meydanı’nda Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu Gösterisi olacak.  Saat 19.00’da ise Cacabey Meydanı’nda Tumata Grup Gösterisi ve Şiir Gecesi (İbrahim Sadri, Cevat Akkanat, Nurullah Genç ve M. Önal Mengüşoğlu) düzenlenecek.
 • 20 Eylül Çarşamba günü düzenlenecek üçüncü gün kutlamaları saat 11.00’de Cacabey Meydanı MEM Şed Kuşatma Töreni ve Çıraklar Tiyatrosu ile başlayacak. Öğle saatlerinde Anıt Meydanı’nın önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı gerçekleştirilecek. Saat 12.00’de Ağalar Konağı’nda Yöresel Yemekler Yarışması düzenlenecek. Aynı saatlerde Ahi Evran Külliyesi’nde Çiçekdağı ve Akçakent Günü gerçekleştirilecek. Saat 14.00’te ise Ahi Stadyumu’nda Davul-Zurna Gösterileri ile Okçuluk Gösterisi sergilenecek. Cacabey Meydanı’nda Kırşehir Ses Yarışmacıları Konseri ve Yetim Barış Konseri düzenlenecek. Saat 16.00’te ise Ahi Evran Üniversitesi’nde Erol Erdoğan ve Mustafa Şen tarafından konferans verilecek. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki Bacıyan-ı Rum Başarılı İş Kadınları Paneli ise saat 16.00’da başlayacak. Saat 19.00’da Cacabey Meydanı’nda Semah Gösterisi’ni aynı yerde saat 20.00’deki Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konseri takip edecek.
 • 30. Ahilik Kültürü Haftası’nın dördüncü günkü etkinlikleri, öğle saatlerinde Anıt Meydanı’nın önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı ile başlayacak. Saat 12.00’de Ahi Evran Külliyesi’nde Mucur Günü düzenlenecek. Saat 14.00’te Ahi Stadyumu’nda gösteri sporları etkinlikte bulunurken, aynı saatte Cacabey  Meydanı’nda Güzel Sanatlar Lisesi Şenlikleri düzenlenecek. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki Ahi Ocakları Tiyatro Sunumu ile  Ahi Evran Üniversitesi’ndeki Ali Mazak’ın paneli  saat 16.00’da başlayacak. Saat 19.00’da ise Cacabey  Meydanı’ndaki müzik şöleninde Grup Tillo ve Sufi Mehteri gösterisi olacak. Aynı saatte Kelebek Düğün Salonu’nda Esnaf Gecesi düzenlenecek ve TRT Sanatçıları Konseri gerçekleştirilecek.
 • 22 Eylül Cuma gerçekleşecek etkinlikler, saat 10.00’da Ahi Evran Külliyesi Meydanı’nda Mehteran Gösterisi, Kuran-ı Kerim Tilaveti, Dua ve Vaaz, Şed Kuşatma Gösterisi ve esnaf ziyaretleri ile başlayacak. Ahi Evran Külliyesi’ndeki Boztepe Günü, saat 10.00 start alacak. Öğle saatlerinde Anıt Meydanı’nın önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı yapılacak. Aşık Paşa Spor Salonu’nda Dart Müsabakası ile Cacabey Meydanı’ndaki AEÜ İlahi Grubu Dinletisi, saat 14.00’te başlayacak. Saat 15.00’te Aşık Paşa Spor Salonu’nda Masa Tenisi Müsabakası düzenlenecek. Ulvi Alacakaptan Tiyatrosu’nun oyunu Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 16.00’da sahnelenecek. Saat       19.00’da ise Cacabey Meydanı’nda Osman Öztunç ve Mustafa Yıldızdoğan konseri gerçekleştirilecek.
 •  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması beklenen 30. Ahilik Kültürü Haftası’nın 23 Eylül Cumartesi günkü etkinlikleri, saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Mehteran Bölüğü Konseri ve Şed Kuşatma Töreni’nden sonra protokol konuşmaları yapılacak. Saat 13.20’de ise ödül töreni başlayacak. Yılın Ahisine/Ahilerine, Yılın Kalfasına/Kalfalarına, Yılın Çırağına/Çıraklarına Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü verilecek. Saat 13.50’de Anıt Meydanı’nın önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı yapılacak.
 • 30. Ahilik Kültürü Haftası’nın son günü olan 24 Eylül Pazar günü saat 14.00’te Eski Otogar Altı’nda Atlı Cirit Gösterisi düzenlenecek ve saat 19.00’da Kent Park’ta Belediye THM Konseri organize edilecek.Kitap günleri 18 Eylül'den itibaren başlamakta.. Ahi Evran Külliyesinde olacaktır.. Bazı yazarlarımız kitaplarını imzaladıktan sonra yada imzalamadan söyleşi yapacaktır..
        Bu arada aynı saatler içerisinde farklı yerlerde etkinlikler mevcut. Kitap günleri ve Yöresel Yemek Yarışmasına, bir de konserlere  mutlaka katılacagım, diğerlerne de katılmaya çalışacagım. Bu şöleni sizlere an be an aktaracagım İnşaAllah..

                                          Sevgiler🤚🏻

13 yorum:

 1. Umarım faydalı ve güzel bir etkinlik olur. Mutlu haftalar canım. En yakın zamanda keşfedilmen ümidiyle 😘

  YanıtlaSil
 2. Ahilik devam etmesi gereken en güzel şeylerden. 📍📌

  YanıtlaSil
 3. Ahilik bence Türk'lerin oluşturduğu en önemli teşkilatlardan birisi.
  Siz yemek yarışmasına yarışmacı olarak katılacaksanız başarılar dilerim..

  YanıtlaSil
 4. İyi eğlenceler ablaa.

  YanıtlaSil
 5. Ahilik nasıl güzel bir gelenektir, keşke ölmeseydi keşke değerini yeniden kazanabilseydi ama maalesef seri üretim ve tüketim çılgınlığı... Harika etkinlik, birde kırşehirde yaşayan 2 bloggerdan biriyim demen çok hoştu :D

  YanıtlaSil
 6. Kİtap günlerinde sevdiğim isimlere rastladım :) Güzel bir etkinlik olur inşallah :)

  YanıtlaSil
 7. Nerde kaldi eski esnaflik bu tur etkinliklerle tekrar canlandirilmasi guzel

  YanıtlaSil
 8. Kutlama programlarının içeriği bayağı bir doluymuş. Her kesime hitap ediyor. Devlet temsilcilerinin katılımı da hoşuma gitti. Bu sayede geleneğin sağlam bir şekilde ilerleyen yıllara aktarımı sağlanır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 9. Keşfederler bundan sonra Kırşehir'in meleği.

  YanıtlaSil
 10. Güzel ve hatırlanması gereken bir etkinlik. Katılmayı çok isterdim gerçekten. Güzel bir paylaşım canımm7

  YanıtlaSil
 11. Çok güzel bir etkinliğe benziyor...

  YanıtlaSil
 12. Umarım hoş bir etkinlik olmuştur. Benim de katılmak istediğim bir etkinlik ama mesafeler engel oluyor :( Seneye kadar da inşallah seni keşfederler :)

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...