Şeyda'nın Günlüğü: Bir Kitap; Rotamız Alemi Islam

18.2.17

Bir Kitap; Rotamız Alemi Islam


Kitabın :
Adı:Rotamız Alemi İslam
Yazarı: Adem ÖZKÖSE

Yazarı tanımayanlar icin bilgi edindigim kadarıyla sizlere biraz bahsedip kitabina gececegim..

Adem OZKOSE; Hafız/Gazeteci/Yazar/Seyyah
Maramara Universitesi Iletisim Fakultesi Gazetecilik bölümünü bitiren, Dış haber ve Savaş muhabirligi yapan, kitaplarında Islam Alemin'in hallerinden bahsedip, yaşadıklarını okurlarına yaşatan bir Adam..

Yazarın ikinci okuduğum kitabi oldu..Ilk'i Söz Direniscilerde isimli kitabiydi


Rotamız Alemi Islam;

Yazarın Dünyada ki farklı cografyalari gezerken tuttugu gunluklerden oluşuyor.. Akıcı ve kalıcı bir dile sahip. Kitabı okurken Butun Islam Ulkelerinin sozde büyük! güçlü! Devletler tarafından sömürüsü altında kalmaları beni çok üzdü. Ayriyeten Dunya'daki Müslümanlardan nekadar habersiz olduğumuzu anladim.


Kitapda hic bilmediğim Ülkeleri tanıdım.Oralarda Yazarla beraber bende yolculuk yaptim.Osmanli'ya ve Türklere nekadar önem verildiğini, hepsinin umudunun bizler olduğunu kendi gozlerimle goremesem de Yazarin gözüyle görmüş oldum.. Gitmek istedigim Ulkeler arasina Filipinler girdi. Türkiyeden vizesiz gidilebiliyor. 7107 Ada'dan olusuyormus.
Gormedigimiz bilmedigimiz nekadar cok yer var öyle degil mi?

 Kitabın bana kattığı bir diger sey de, gittigim gezdigim yerlerde Müslümanların yaptığı  yerleri,kendi tarihi eserlerimizi daha çok gezmek ve öğrenmemiz gerektigini hatırlattı ve onemsetti..

Kitapta altını cizdigim yerlerden;

*Said Nursi Hz.'nin "Ekmeksiz yaşarım ama hürriyetsiz yaşayamam"

*Mevlana Celaleddini Rumi Halep'in medreselerinde egitim görmüş,Mimar Sinan da ilk mimari eserini Halep'te inşa etmişti. Halep bir Osmanlı sehriydi.Tüm Osmanli sehirlerinde oldugu gibi Halep'te de mana nakış nakış işlenmişti. Belki de bundan dolayı Seyyahlarin piri Ibni Batuta Halep için "Bu şehir Hilafetin merkezi olmaya layık şehirlerden biridir" demişti

*Bizim şehirlerimizdeki trafik tabelalarının yerini Halep'te kanas tabelaları almıştı.(Keskin nişancı var)

*Pakistan Hindistan sınırında bayrak töreni; Tören önce karşılıklı slogan ve tezahuratlarla başlıyor.Sınırın iki tarafındaki insanlar buyuk bir aşkla ülkelerinin askerlerine destek vermek için haykırıyorlar. Amigolar da halkı costurmak icin ellerinden geleni yapıyor. Tekbirler getiriliyor, amigolarin "Pakistan nicin var?" sorusuna tribündeki Pakistanlılar hep bir ağızdan "Lailahe illallah" icin var diye cevap veriyor. Bu cevap aslında binlerce tanrıya inanan Hindistanli hindularla tek bir Allaha inanan Pakistanlı Müslümanların farkini da ortaya koyuyor..(Bu tören hergün saat dörtten sonra düzenleniyor ve oldukça ilgi görüyormuş.Cok garibime gitti ve ilgimi cekti.Bende birgün nasip olur da gidersem. Bu bayrak törenini gozlerimle gormek ıstiyorum.)

*Erbakan Hoca'nin sözü "Eger Müslümanlar siyasete önem vermezlerse, siyaseti Müslümanlara önem vermeyenler yönetir."

*Bir zamanlar Türkçe konuşmak kültürlü, aydin olmak anlamına geldigi için Osmanli'dan günümüze Prizrenlilerin kültür ve anlaşma dili Türkçe olmuş. (Biz neymisiz de haberimiz yokmuş. Rabbim bize böyle bir Ecdadin torunları olmayı nasip etti.)

*Osmanlının Asyada ki Vilayeti Açe.. (Kollarimiz ozamanlar nerelere kadar uzanmış, hepsi Rabbimizin keremi ve lutfu sayesinde.)


Cook uzun bir yazı oldu. Umarım hepsini okursunuz. Sizi birazcık sıktığım icin kusuruma bakmayın. Geriye döndüğümde kitapdan arda kalanalara bakmak istedigimde burayı okuyacağım icin bukadar uzun tutmuş olmalıyım. :)

     Kitabı, Yazar'in günlüğüne girmek, okumak isteyen herkese tavsiye ederim..

6 yorum:

 1. Ne kadar güzel teşekkürler bizi böyle bir kitapla tanıştırdığın için ben yazarı daha önceden tanımıyordum ama merak ettim gercekten

  YanıtlaSil
 2. Adem Özköse'yi sosyal medyadan takip ediyorum ve kitap dan da haberim vardı ama içeriği nasıldır falan hep böyle merak ederdim.Tabi bu merakı araştırmaya üşenen insan ben ,bloggersemti sayesinde yazını gördüm ve kitap ilgimi çekti sayenizde :)

  YanıtlaSil
 3. Adem Özköse Bey iyi işler başaran bir gazeteci yolu açık olsun. Halep bilhassa Suriye'nin kendisi koca bir tarihi barındırıyor içinde gozlerimle görmüştüm savastan önce.

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir kitaba benziyor. Duymadığım bir kitap. Sizin sayenizde duymuş oldum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Ama seni mimledim ben nerdesin :))))

  YanıtlaSil
 6. Bu kitabı ne zamandır okumak tekrar hatırlamamı sağladın... Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...